تعمیر گیربکس ( Gearbox repair )

چرخ دنده موج کرنش، همچنین به عنوان “درایو هارمونیک” شناخته می شود، جزء چرخ دنده ای است که فشرده، سبک است و هیچ واکنشی ایجاد نمی کند. این یک جزء ضروری برای عملکرد قابل اعتماد و دقیق ربات ها و دستکاری های صنعتی سبک، به ویژه به عنوان کاهش دهنده سرعت است. Leaderdrive تولید کننده پیشرو در چرخ دنده های موج کرنش است. ما یک بخش تحقیق و توسعه قوی داریم و سیستم های درایو هارمونیک مناسب برای شرکای صنعتی و دانشگاهی تولید می کنیم.

تعمیر گیربکس

گیربکس های صنعتی به طور مداوم با تقاضاهای بالایی از نظر در دسترس بودن، قابلیت اطمینان و عملکرد مواجه هستند. تغییرات در فرآیندهای تولید یا حجم تولید ممکن است به تجهیزات آسیب برساند یا – در بدترین حالت – منجر به خرابی و خرابی ناخواسته شود. بنابراین، زمان بندی صحیح برای برداشتن و ساخت مجدد گیربکس ها برای دستیابی به تعادل مناسب بین طولانی ترین عمر سرویس و کمترین هزینه های عملیاتی ضروری است. از طریق طیف کامل خدمات تعمیر گیربکس ما، نه تنها می توانیم یک مشکل را تشخیص دهیم. ما همچنین می توانیم راه حل فنی مناسب را برای حذف آن طراحی و ارائه کنیم. خدمات ما تمامی برندها و انواع گیربکس را پوشش می دهد.

دانش درست نحوه نصب، روغن کاری، جابجایی، ذخیره، تراز، حمل و نقل و نگهداری قطعات نیز به همان اندازه مهم است. تکنسین‌های ما آموزش‌های گسترده‌ای را در زمینه تجزیه و تحلیل گیربکس، نصب بلبرینگ، سیستم‌های روغن‌کاری، و فن‌آوری‌های نظارت بر وضعیت گذرانده‌اند و به آنها مهارت‌هایی را می‌دهند که برای انجام تشخیص‌ها و تعمیرات بهینه نیاز دارند.

2. منابع مناسب بازسازی‌کنندگان معتبر ما به مجموعه‌ای بی‌نظیر از قطعات، ابزار و پشتیبانی فنی دسترسی دارند. آنها با آخرین فن آوری ها و بهترین شیوه ها به روز نگه داشته می شوند. و آن‌ها این اختیار را دارند که تجزیه و تحلیل‌های شکست ریشه‌ای و عیب‌یابی را انجام دهند. به طور خلاصه، آنها منابع مورد نیاز برای انجام درست تعمیر شما را دارند.

تعمیر گیربکس با جداسازی کامل گیربکس انجام می شود. پس از تجزیه و تحلیل، تمام اجزای فرسوده جایگزین می شوند: یاتاقان ها، چرخ دنده ها، واشرها / مهر و موم ها یا سایر قطعات مکانیکی آسیب دیده که در صورت عدم دسترسی تجاری مجدداً طراحی و ساخته می شوند. در نهایت پس از مونتاژ گیربکس، تست نهایی برای بررسی کارایی و عملکرد آن (هر گونه صدا، نشتی و …) انجام می شود.

ویژگی های چرخ دنده های موج کرنش Leaderdrive:

دقت بالا: از آنجایی که چندین دندان به طور همزمان در دو موقعیت متقارن 180 درجه درگیر می شوند، خطاهای گام دندانه های چرخ دنده و خطاهای تجمعی گام دندانه ها تأثیر متوسطی بر دقت چرخش دارند و به دقت موقعیت بسیار بالا و دقت چرخش کمک می کنند.

نسبت درایو بزرگ: دستگاه درایو هماهنگ تک مرحله ای دارای ساختار ساده با نسبت درایو از 30:1 تا 500:1 است. بنابراین، سه جزء اساسی در یک محور می‌توانند نسبت محرکه بالایی را درک کنند.

ظرفیت بار بالا: در سیستم های چرخ دنده موج کرنش، درگیری بین دندانه ها نوعی تماس سطحی است. از آنجایی که بسیاری از دندان ها به طور همزمان با یکدیگر درگیر می شوند، بار هر واحد کوچک است، به این معنی که ظرفیت بار بیشتر از سایر فرم های درایو است.

جمع و جور و سبک وزن: حجم و وزن آن در مقایسه با دستگاه های دنده معمولی به طور قابل توجهی کاهش می یابد و بنابراین اندازه آن کوچک و وزن سبک است.

راندمان درایو بالا و عمر طولانی.

پایداری بالا بدون ضربه و صدای کم.

6 مرحله در فرآیند تعمیر گیربکس ساده شده است
گیربکس ها قطعات پیچیده ای از ماشین آلات هستند که باید با دقت زیادی نصب شوند و به همان دقت تعمیر شوند. هر زمان که نیاز به تعمیر گیربکس خود دارید، مهم است که مطمئن شوید که مراحل صحیح به ترتیب درست انجام شده است. در طول سال‌ها، تکنیک‌های تعمیر و سرویس برای افزایش عملکرد و طول عمر دستگاه بهینه‌سازی شده‌اند. دانستن مراحل دقیقی که شرکت خدمات گیربکس شما برای تعمیر تجهیزات شما انجام می دهد به شما کمک می کند تا زمان خرابی، هزینه ها و خطاهای بازرسی را به حداقل برسانید. در زیر مراحلی وجود دارد که شرکت تعمیرات شما هنگام کار بر روی گیربکس باید رعایت کند.

1. نقل قول “نه بیش از”
هنگامی که با فروشگاه خدمات گیربکس تماس می گیرید، اولین کاری که آنها باید انجام دهند این است که با فرض اینکه در حال تعمیر یک گیربکس آشنا با هزینه های شناخته شده مربوطه هستند، یک پیشنهاد قیمت به شما ارائه دهند. این جزئیات هزینه های احتمالی مربوط به تجدید درایو شما را توضیح می دهد. البته با پرداخت هزینه می توان خدمات اضافی مانند بازرسی ذرات مغناطیسی را درخواست کرد. این سرویس تضمین می کند که هر گونه ترک مویی در واحد قبل از شروع کار کشف می شود.

2. ارزیابی اولیه
هنگامی که گیربکس صنعتی شما دریافت شد، قبل از باز کردن واحد، یک ارزیابی بصری اولیه از نمای بیرونی انجام می شود. این مرحله شامل بررسی سطوح بیرونی و بررسی عملکرد کلی تجهیزات، تنظیمات بلبرینگ و عکس العمل است.

3. جداسازی قطعات
در این مرحله از فرآیند تعمیر گیربکس، تکنسین ها دستگاه را کاملاً از هم جدا می کنند. تمام اجزای دستگاه، حتی بلبرینگ ها، جدا می شوند. این به تکنسین این امکان را می دهد که شرایطی را که گیربکس شما و اجزای داخلی آن به تاسیسات رسیده اند، ثبت کند.
4. گزارش “به عنوان پیدا شده”.
پس از انجام بازرسی اولیه و جداسازی قطعات، تکنسین باید یک گزارش “همانطور که پیدا شد” ارائه دهد. این گزارش شامل عکس هایی از درایو شما با هرگونه آسیب قابل توجه و مشاهدات انجام شده توسط تکنسین خواهد بود. ممکن است یک نقل قول به‌روزرسانی شده به شما داده شود که جزئیات کار و هر توصیه‌ای برای قطعاتی که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند را شرح دهد.

5. تجدید
هنگامی که پیشنهاد تجدید درایو خود را تأیید کردید و واحد جدا شد، فرآیند تجدید می‌تواند آغاز شود. در Amarillo Gear Service، ما در تلاش هستیم تا کیفیتی را که مشتریانمان یاد گرفته اند در هر خدماتی که ارائه می دهیم، حفظ کنیم. اغلب می توان قطعات را تمیز کرد و دوباره از آن استفاده کرد، به جای تعویض، که به شما در صرفه جویی در هزینه کمک می کند. هرگونه اطلاعاتی در مورد قطعاتی که نیاز به تعویض دارند یا نیازی به تعویض ندارند در گزارش وضعیت گنجانده می شود تا تعجب نکنید. قطعاتی که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند شامل چرخ دنده ها و پینیون ها و همچنین شفت ها هستند. مهر و موم ها، شیم ها و بلبرینگ ها همیشه با قطعات فروشنده ردیف 1 جایگزین می شوند.

گام بعدی در فرآیند تجدید پس از تمیز کردن و بازرسی دوم اجزای باقیمانده، مونتاژ مجدد گیربکس و بررسی وضعیت درایو تعمیر شده است.

6. تست تضمین کیفیت
پس از اتمام تمدید درایو شما، تمامی قطعات توسط متخصصین دوباره مونتاژ می شوند. در این مرحله، فاصله دنده ایجاد می شود و آزمایش اسپین بدون بار انجام می شود. این اقدامات تضمین کیفیت باعث آرامش خاطر می شود و به اطمینان از طول عمر رانندگی شما کمک می کند. اگر درایو این تست‌ها را هم از نظر لرزش و هم از نظر صدا پشت سر بگذارد، ماسه‌بلاست شده و با دو لایه رنگ اپوکسی رنگ‌آمیزی می‌شود. این رنگ به گونه ای طراحی شده است که در شرایط سختی که گیربکس ها در معرض آن قرار می گیرند مقاومت کند.

رعایت دقیق این مراحل تضمین می کند که تمام فاکتورها در مورد تجدید گیربکس صنعتی در نظر گرفته شده است. هنگام جستجوی یک شرکت تعمیر گیربکس قابل اعتماد، باید شرکتی را انتخاب کنید که هر یک از این مراحل را درک کرده و به طور معمول انجام دهد. برخی از تکنسین ها و مشاغلی که آنها را استخدام می کنند، فقط تعداد محدودی خدمات تعمیر را انجام می دهند. این می تواند منجر به مشکلاتی برای گیربکس و درایوهای سیستم شود.

تعمیر موفقیت آمیز گیربکس صنعتی نیازمند مهارت و توجه به جزئیات است. هنگامی که تعمیر گیربکس حرفه ای به درستی انجام شود، می تواند برای سال های آینده به نفع کاربر باشد.
وقتی نوبت به مشکلات گیربکس می رسد، مشکل شما می تواند ماهیت الکترونیکی، مکانیکی یا هیدرولیکی داشته باشد. با پیشرفت تکنولوژی، شما نیاز به آموزش و تجربه مناسب برای مدیریت پیچیدگی های گیربکس دارید.

همچنین، روزهایی که گیربکس ها به سادگی به صورت دستی یا اتوماتیک استفاده می شدند، گذشته است. یک شرکت نسبتا جدید به نام CVT (این روزها در اکثر خودروها نصب شده است) وجود دارد که تجربه رانندگی نرم تری را به شما می دهد.

آیا آنقدر که به نظر می رسد پیچیده است؟ آره. بنابراین، آن را به متخصصان بسپارید

به عبارت دیگر
گیربکس چگونه کار می کند؟
گیربکس قطعه ای پیچیده از ماشین آلات است. تعدادی از چیزهای مختلف ممکن است در مورد گیربکس شما خراب شود زیرا دارای قطعات متحرک زیادی است که دائماً با یکدیگر در تماس هستند.

به عنوان یک راننده، می‌دانید که مگر اینکه خودکار رانندگی کنید، فقط زمانی می‌توانید دنده را عوض کنید که کلاچ را پایین بیاورید.

هنگامی که کلاچ درگیر می شود، گیربکس می تواند از یک روتور به روتور دیگر سوئیچ کند و اتصال نیرو را از موتور از طریق دنده ها و به چرخ های خودرو منتقل می کند.

همانطور که تصویر بالا نشان می دهد، تعداد زیادی قطعات متحرک وجود دارد که باعث ایجاد اصطکاک و گرما می شود – این همان چیزی است که در نهایت باعث فرسودگی قطعات خودرو می شود. در نتیجه، این امر اجتناب ناپذیر است که در نهایت نیاز به تعمیرات یا تعویض کامل باشد.

مهمترین عاملی که باید به خاطر بسپارید این است که اگر علائم اولیه یک مشکل را تشخیص دهید، می توانید مقدار زیادی از پول را پس انداز کنید!

علائم اولیه مشکلات گیربکس
چرخ دنده های لغزنده
اگر ماشین خود را در دنده قرار می دهید، فقط برای اینکه بیرون بیفتد، به احتمال زیاد ایراد دارید. شایع ترین علت این است که خود چرخ دنده ها فرسوده می شوند.

شما باید قطعات را تعویض کنید زیرا عدم انجام این کار فقط مشکل را بدتر می کند. همچنین بررسی سطح مایع گیربکس مفید خواهد بود زیرا ممکن است قطعات در نتیجه سطح پایین روان کننده ها فرسوده شده باشند.

پر سر و صدا در حالت خنثی
سطح پایین مایع انتقال می تواند دلیل این مشکل باشد. اگر صدایی بیش از حد معمول از ماشین خود در حالت خنثی می شنوید، سطح مایع را بررسی کنید و سعی کنید آن را پر کنید. اگر با این کار مشکل حل نشد، محتمل ترین علت فرسوده شدن قطعات گیربکس خواهد بود.
چراغ چک موتور روشن است
به محض اینکه «Service Engine Soon» را به رنگ زرد در داشبورد خود مشاهده کردید، این دقیقاً همان کاری است که باید انجام دهید، زیرا نشانگر این است که چیزی در شرف اشتباه است (یا قبلاً رخ داده است).

سنسورهای مختلفی در قسمت های مختلف خودرو شما از جمله سنسورهای روی جعبه دنده وجود دارد. آنها برای تشخیص علائم خاصی از یک مشکل در حال توسعه مانند ارتعاشات یا تکان‌هایی که ممکن است نتوانید آن‌ها را ببینید، بشنوید یا احساس کنید، وجود دارند. توجه به نور می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه تعمیر گیربکس کمک کند، بنابراین حتما این کار را انجام دهید.

کلاچ کشیدن
کشش کلاچ زمانی ایجاد می‌شود که چرخ فلایویل و کلاچ از هم جدا نشوند که تعویض دنده را تقریبا غیرممکن می‌کند. این مشکل گیربکس احتمالاً هر بار که می خواهید دنده را تغییر دهید با صدای خراش دادن همراه خواهد بود.

اگر کلاچ بیش از حد در پدال شلی داشته باشد، اتصال بین دیسک کلاچ و پدال نمی تواند دو قسمت را از هم جدا کند. بنابراین، اتصال به سادگی نیاز به سفت کردن یا تعویض دارد که از شنیدن اینکه به اندازه سایر تعمیرات گیربکس گران نیست، خوشحال خواهید شد.
وارد دنده نمی شود
اگر اتومبیل شما به سادگی از رفتن به دنده خاصی امتناع می ورزد، ارزش بررسی سطح مایع گیربکس را دارد. اگر کم باشد، این مشکل اغلب با پر کردن مایع قابل حل است.

مشکلات احتمالی دیگری وجود دارد که می تواند مانع از ورود شما به یک دنده خاص شود. گاهی اوقات ممکن است کامپیوتر آنبرد باشد یا کابل های تعویض دنده فقط نیاز به تنظیم دارند.

بوی سوزش
بوی سوختن در خودرو هرگز نشانه خوبی نیست، بنابراین وقتی صحبت از گیربکس می شود، بوی سوختگی می تواند نتیجه داغ شدن بیش از حد مایع گیربکس باشد. اگر سیستم سیال از کار بیفتد، سایر قسمت های سیستم در نتیجه آسیب خواهند دید.

سیال گیربکس به عنوان روان کننده و یک عامل خنک کننده برای قسمت های متحرک گیربکس عمل می کند. از آنجایی که هنگام رانندگی ماشین در حرکت دائمی هستند، این باعث اصطکاک و ایجاد گرما می شود. بنابراین کمبود مایع انتقال برای این قسمت ها مضر بوده و بوی سوختگی متصاعد می شود. اگر بوی سوختگی را نادیده بگیرید، احتمالاً نیاز به تعویض کامل گیربکس است.
تکان دادن یا آسیاب کردن
ماشین به هیچ وجه نباید ساییده یا تکان بخورد، بنابراین فکر نکنید که طبیعی است – حتی اگر تدریجی باشد. اگر نادیده گرفته شود، مشکل بدتر خواهد شد و در نهایت هزینه تعمیر گیربکس بالاتری را متحمل خواهید شد. هنگام حرکت از یک دنده به دنده دیگر، سنگ زنی و تکان دادن یکی از علائم رایج گیربکس معیوب است.

اگر بعد از تعویض دنده این اثرات را احساس کردید حتی ممکن است کلاچ مشکل داشته باشد. در این صورت احتمالاً کلاچ شما نیاز به تعویض دارد. در صورت احساس لرزش یا ساییدگی، همگام‌کننده‌های دنده در خودروی شما ممکن است به شدت آسیب ببینند یا فرسوده شوند.

نشتی و سطح کم مایعات
سیستم انتقال تنها زمانی می تواند کار کند که مایع گیربکس اتوماتیک مهر و موم ها را روغن کاری، تمیز کردن و تنظیم کند. حتی اگر مایع گیربکس کمتر از حد نرمال باشد، خودروی شما آسیب می بیند و اگر همه آن نشتی داشته باشد، با مشکلات جدی مواجه خواهید شد.

مایع گیربکس اتوماتیک (ATF) قرمز روشن است و در کمال تعجب بوی شیرین می دهد (یعنی اگر همه چیز در حالت کار باشد). اگر نشتی را تشخیص دادید و مایع با این توصیف مطابقت داشت، خوش شانس هستید، تنها چیزی که نیاز دارید یک سوراخ است که باید پر شود.

با این حال، اگر با مایعی مواجه شدید که تیره است و بوی سوزش منتشر می کند، احتمالاً مشکل بدتر می شود. به طور معمول، این امر مستلزم شستشو یا تعویض کل سیستم انتقال است زیرا آلوده شده است و دیگر برای استفاده در موتور مناسب نیست.
صدای ناله، زمزمه یا زمزمه کردن
شنیدن صدای عجیب و غریب از ماشین شما احتمالاً بهترین راه برای فهمیدن این است که چیزی درست نیست.

بزرگ‌ترین نشانه‌ای که نشان می‌دهد گیربکس شما مشکل دارد این است که هنگام تعویض دنده‌ها صدایی به هم می‌شنوید که صدایی مکانیکی، ناگهانی و بلند دارد.

همین امر را می توان در مورد گیربکس های اتوماتیک نیز گفت، اگر در هنگام شتاب گیری، کاهش سرعت یا رانندگی در شیب، صدایی به صدا در می آید.

حتی اگر صدا شدید باشد، ممکن است فقط یک مشکل جزئی باشد. با این حال، اگر مشکل انتقال را تشخیص ندهید و آن را درمان نکنید، به یک مشکل بزرگ تبدیل خواهد شد.

 

 

Leave a Comment